Nikotynizm

Jest to uzależnienie od nikotyny, czyli prościej mówiąc – od papierosów. Uzależnienie to nie różni się niczym szczególnym od innych – obserwuje się tutaj podwyższoną chęć na zażycie środka uzależniającego. Jeśli chodzi o właściwości uzależniające nikotyny, to związane są one z wyrzutem dopaminy. Liczba uzależnień w Polsce zaczyna stopniowo spadać. Dwadzieścia lat temu ponad 40% mężczyzn było uzależnionych od palenia. Z każdym rokiem jednak procent ten spada.

Nikotynizm ma bardzo zły wpływ nie tylko na samego palącego, ale i na inne osoby (chyba, że mowa tutaj np. o e-papierosach). Dym papierosowy sprawia, że wzrasta ryzyko choćby na zachorowania na choroby płuc jak i krążenia. Osoba paląca i będąca w ciąży naraża się na poronienie lub późniejsze choroby dziecka. Tytoń zawiera wiele substancji szkodliwych takich jak aceton, cyjanowodór, kadm, metan.Organizacje próbujące zniechęcić do palenia działają intensywnie, by tego dokonać. Zresztą to widać – zarówno w telewizji, jak i na opakowaniach papierosów, w internecie oraz w czasopismach.

Nagłe odstawienie nikotyny powoduje wystąpienie takich objawów, jak:

  • głód nikotynowy,
  • stany lękowe,
  • drażliwość,
  • bezsenność,
  • trudności w koncentracji uwagi,
  • bóle głowy,
  • wzmożony apetyt,
  • wzrost masy ciała.

Prócz tego, tytoń zawarty jest nie tylko w papierosach, ale i na przykład w gumach nikotynowych, tabace czy w produktach przeznaczonych do inhalowania.

Istnieją cztery fazy uzależnienia od nikotyny:
1. Faza wstępna – osoba reaguje na dym tytoniowy złym samopoczuciem. Organizm broni się przed objawami zatrucia.
2. Faza ostrzegawcza – osoba zaczyna palić częściej, więcej i sięga po produkty zawierające większe stężenie substancji psychoaktywnej. Pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego: zwiększona drażliwość, niepokój, przygnębienie.
3. Faza krytyczna – Człowiek nie kontroluje swojego zachowania i automatycznie wypala kolejne paczki papierosów.
4. Faza przewlekła – pojawiają się zaburzenia zdrowia będące efektem wieloletniego nałogu: rak płuc i dróg oddechowych, choroby układu krążenia. (za E. Sęk „Nikotynizm”).